Golden Teacher

Wśród podgatunków łysiczki kubańskiej jednym z najbardziej popularnych jest Golden Teacher. Polecany jest ze względu na niezwykłe wrażenia wizualne oraz głęboko filozoficzno-etyczny wymiar podróży. Co musisz wiedzieć o Golden Teacher?

Historia szczepu Golden Teacher sięga połowy lat 90-tych i holenderskiego Amsterdamu. Badacz mikologiczny, który badał grzyby psylocybinowe, szczególnie zainteresował się pospolitym grzybem Psilocybe cubensis i zaczął przeprowadzać serię eksperymentów z różnymi substratami, stosując różne metody hodowli tych grzybów. Eksperymentator używał m.in. wielu różnych substratów, w tym wiórów osiki, nasion trawy żytniej, kompostu, mielonej kawy, słomy, a nawet przemłóconych ziaren słodu z minibrowarów. Okazało się, że do hodowli silnego grzyba najlepiej nadadzą się nasiona życicy zmieszane z wysokim procentem wermikulitu lub perlitu.

Wyhodowany szczep naukowiec nazwał cześć swojego dobrego przyjaciela Richarda Shulgina, który jest znany jako „ojciec chrzestny MDMA”, ponieważ po raz pierwszy zsyntetyzował je w 1965 roku. Z początku nowy gatunek nazywał się Psilocybe Shulginenis, ale później przyjęła sie nazwa Golden Teacher Psylocybe Cubensis. Powodami była niezwykła moc grzyba i unikalne złotobrązowe zabarwienie. Obecnie istnieje kilka podobnych wariantów łysiczki kubańskiej takich jak B+, Cambodian Gold, ale to Golden Teacher stał się najbardziej pożądanym grzybem dla psychonautów.

Golden Teacher – dawkowanie, efekty

Psylocybina jest głównym składnikiem występującym w kilku rodzajach grzybów psychoaktywnych, co czyni ją jednym z najbardziej znanych naturalnych leków psychodelicznych. W całej historii ludzie spożywali tę powszechną substancję halucynogenną z różnych grzybów znajdowanych w niektórych częściach Europy, Ameryki Południowej, Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Ten powszechny halucynogen działa poprzez aktywację receptorów serotoniny, najczęściej w korze przedczołowej. Ta właśnie część mózgu kontroluje nastrój, funkcje poznawcze i percepcję. Należy również zauważyć, że halucynogeny działają w innych obszarach mózgu, które regulują pobudzenie i reakcje paniki. Wbrew powszechnemu przekonaniu psylocybina nie zawsze powoduje aktywne halucynacje wzrokowe lub słuchowe. Badania naukowe wykazują, że substancja zniekształca sposób, w jaki niektórzy ludzie postrzegają przedmioty i ludzi już w swoim otoczeniu.

Z kolei inne badania wykazały, że takie zniekształcenia i doświadczenia mogą mieć trwałe i pozytywne skutki dla pacjentów z różnymi poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Uważa się, że grzyby psychodeliczne, w tym Golden Teacher, mogą zapewnić ulgę terapeutyczną osobom żyjącym z lękiem, zespołem stresu pourazowego (PTSD) i ciężką depresją. Badania wykazały, że grzyby zawierające psylocybinę nie wykazują skutków ubocznych, gdy są stosowane w sposób odpowiedzialny, co czyni je intrygującą alternatywą dla osób chcących zrezygnować z chemicznej farmaceutyki.

Golden Teacher zażywa się zazwyczaj w formie suszonych grzybów, proszku z suszonych grzybów lub wywaru, często z użyciem owoców cytrusowych. Początek efektów zwykle występuje w ciągu 20-30 minut po spożyciu i trwa 3-6 godzin, w zależności od dawki i poziomu tolerancji. Istnieje szeroki zakres efektów psychoaktywnych, które można odczuwać, ale większość użytkowników ma tendencję do odczuwania euforii, introspekcji, intensywnych wrażeń wizualnych, takich jak widzenie przy zamkniętych oczach lub widzenie przy otwartych oczach ze zintensyfikowanymi kolorami czy kształtami geometrycznymi. Wiele osób mówi też, że dzięki Golden Teacher przeżyło ponownie wydarzenia z własnego życia, w tym… poród.

Golden Teacher – dlaczego jest tak popularny?

Odmiana ta została trafnie nazwana Golden Teacher ze względu na kultowy, pokryty złotem wygląd, a także efekty introspekcyjne i filozoficzne. Zgłaszany wpływ na mózg i ciało różni się od innych odmian psychodelicznych, co czyni go zdecydowanym faworytem dla wielu społeczności miłośników magicznych grzybów. Zgłoszono, zażycie Golden Teacher zapewniają bardziej ukierunkowane, edukacyjne doświadczenie, a nie tylko czystą „podróż”, jak część doświadczeń z innymi odmianami. Oryginalna odmiana Golden Teacher jest bardzo silnym grzybem, o wysokim poziomie psilocybiny i psylocyny. Efekty wytwarzane przez Golden Teacher są jednymi z najbardziej poszukiwanych efektów psychoaktywnych na świecie. Aktywne związki zawarte w tym grzybie mogą wywoływać efekty psychodeliczne, które są często opisywane jako „oszałamiające” i „zmieniające życie”. Tego typu doświadczenia mogą pozwolić ludziom na kontakt ze swoimi uczuciami, emocjami i stanami psychicznymi w sposób, który nie był dla nich dotychczas osiągalny.

Golden Teacher ma wyjątkowo krótki okres wzrostu, który wynosi średnio około 5 dni, w zależności od warunków, takich jak temperatura i poziom wilgotności, ma również niski średni okres owocowania, który trwa od 3 do 7 dni, w zależności od szczepu, rodzaju podłoża, zastosowanych metod uprawy i ogólnych warunków.

Nie wszędzie jednak Golden Teacher jest jednak nielegalny. Na przykład w Brazylii grzyby psychodeliczne są legalne, ale ekstrakcje z nich pozostają nielegalne. Od 8 maja 2019 Kolorado w USA zdepenalizowano posiadanie psylocybiny dla osób w wieku 21 lat i starszych. Miesiąc później Oakland w Kalifornii poszło w jego ślady, dekryminalizując grzyby zawierające psilocybinę, a także kaktusa peyote. 29 stycznia 2020 r. Santa Cruz w Kalifornii zdepenalizowano naturalnie występujące psychodeliki, w tym grzyby psilocybinowe. 3 listopada 2020 roku stan Oregon zdekryminalizował posiadanie grzybów psilocybinowych do użytku rekreacyjnego. Zalety psychiczne podróży po grzybach powodują, że na całym świecie coraz bardziej widoczny jest nacisk społeczeństw na depenalizację.

Źródła:

  1. https://www.sciencedaily.com/releases/2022/04/220411113727.htm
  2. https://www.sciencedaily.com/releases/2020/06/200605121512.htm
  3. https://www.sciencedaily.com/releases/2022/03/220318131632.htm
  4. https://www.sciencedaily.com/releases/2018/02/180227115548.htm
  5. https://www.canada.ca/en/health-canada/services/substance-use/controlled-illegal-drugs/magic-mushrooms.html