Growkit lub grow kit to plastikowy pojemnik, który zawiera substrat zaszczepiony zarodnikami grzybów. Jeżeli zastanawiasz się, jak możesz go wykorzystać, to dowiesz się tego z naszego poradnika. Powiemy też co zawierają growkity. Dowiesz się więcej na temat legalności grzybów psilocibe cubensis w poszczególnych krajach.
Co to growkit i do czego można go wykorzystać?
Growkit to gotowe zestawy z substratem zarośniętym grzybnią. Warto wiedzieć, że uprawa grzybów w Polsce jest nielegalna, zatem grow kitu nie można zakupić w tym celu. Kupując grow kit nie można doprowadzić do powstania owocników, gdyż one zawierają zakazane w Polsce substancje halucynogenne. Do czego zatem można wykorzystać growkit? Otóż możliwości są dwie. Pierwsza z nich to badanie grzybni z zarodnikami pod mikroskopem, a druga to zakup zestawu w celach kolekcjonerskich. Przypominamy jednocześnie, że uprawa grzybów psilocibe cubensis jest zakazana prawnie. Growkit można więc po zakupie włożyć do lodówki i używać do oglądania pod mikroskopem.
Growkit – kto może skorzystać z instrukcji i dlaczego nie jest dołączona do zestawu?
Instrukcja growkit dotyczy hodowli grzybów, dlatego nie jest dołączana do zestawu. Właściciel growkit sklepu mógłby bowiem zostać posądzony o zachęcanie do hodowli grzybów. Tymczasem zestawy grow kit przeznaczone są do celów badawczych i kolekcjonerskich. Instrukcja może być przydatna tam, gdzie hodowla grzybów z gatunku psilocibe cubensis jest legalna. Dotyczy to takich krajów jak: Jamajka, Samoa, Nepal, Brazylia czy Bahama. Jeśli chodzi o Europę, to growkit można hodować w Austrii, pod warunkiem, że nie będzie przeznaczony do sprzedaży ani do spożycia. Co ciekawe w Holandii psylocybiny są legalne w formie trufli sprzedawanych w specjalnych sklepach. Jednak samodzielna hodowla grzybów z gatunku psylocybin jest nielegalna. Zatem podobnie jak w Polsce growkity można wykorzystywać do celów badawczych i kolekcjonerskich. Z growkit instrukcji mogą korzystać osoby przebywające w krajach, gdzie uprawa jest legalna. Po odebraniu zestawu mogą zdjąć pokrywkę grow kit box i nakłuć powierzchnię zdezynfekowanym narzędziem w 12-14 miejscach. Następnie konieczne jest wlanie wody o temperaturze pokojowej po sam brzeg pudełka. W kolejnym kroku trzeba nakryć pudełko pokrywką i odstawić na godzinę. Po tym czasie należy zdjąć pokrywkę i odlać nadmiar wody, a następnie włożyć pudełko do worka i nalać do niego 200 ml wody w temperaturze pokojowej. Oczywiście konieczne jest także dwukrotne przewinięcie worka i zabezpieczenie go spinaczami lub klamerkami. W kolejnym kroku osoby, które mogą legalnie uprawiać Growkit, np. w Austrii, powinny odstawić go w miejsce zacienione, ale nie ciemne, gdzie panuje temperatura 20-25 stopni. Worka nie należy otwierać do momentu pojawienia się „pinów”. Gdy pojawią się owocniki, należy otwierać growkit 2-3 razy dziennie, by dostarczyć świeżego powietrza. Jeżeli ścianki worka są suche można spryskać je wodą, ale należy pamiętać, że nie można pryskać samych grzybów. Po kilku dniach od pojawienia się pinów pierwsze owocniki otwierają kapelusze. Wtedy zrywa się wszystkie, nawet nieotwarte owocniki i ponownie wlewa się wodę po brzeg pudełka, powtarzając kolejne czynności. Przypominamy, że instrukcji growkit nie można stosować tam, gdzie jest to zabronione, czyli także w Polsce!
Alternatywna instrukcja do growkit – tylko dla użytkowników w krajach, gdzie hodowla jest legalna
W growkit sklepie można znaleźć także alternatywne instrukcje uprawy grzybów przeznaczone dla osób mieszkających w krajach, gdzie taka uprawa jest legalna. W alternatywnej wersji growkit po otwarciu i zalaniu wodą pozostawia się na 12 godzin, następnie odlewa się wodę. Potem wkłada się growkit do worka bez wieczka i przewija dwukrotnie lub trzykrotnie, by później zabezpieczyć go spinaczami. Znów czeka się do pojawienia się pinów i wtedy wietrzy się growkit 2-3 razy dziennie. Trzeba wiedzieć, że czas pojawienia się pinów może być zdecydowanie późniejszy niż kilka czy kilkanaście dni i uprawa może trwać nawet miesiąc.
Golden Teacher – najlepiej oceniany growkit
Growkit sklep oferuje rozmaite zestawy z substratem zarośniętym grzybnią. Warto wiedzieć, że wszystkie należą do gatunku psilocibe cubensis. Najpopularniejszy growkit to Golden Teacher. Jest to oczywiście odmiana psilocibe cubensis. Co warto o niej wiedzieć? Nazwa wzięła się od złotego koloru, jaki mają dojrzałe owocniki. Golden Teacher to growkit, za którego świeżość można być pewnym, gdyż jest niezwykle popularny. Na pewno zastanawiacie się, skąd wzięła się nazwa? Otóż człon „teacher” odnosi się do efektów, jakich rzekomo doświadcza się po spożyciu przy wyższych dawkach. Doświadczenia duchowe i efekty wizualne mają być wypośrodkowane, a duchowa „podróż” trwa zazwyczaj około 4 godzin. Oczywiście przypominamy, że hodowanie Golden Teacher jest zabronione i można go stosować jedynie do celów badawczych i kolekcjonerskich i w takich celach sprzedawany jest w growkit sklepie. Jest oceniany najlepiej spośród dostępnych zestawów.
Popularne zestawy growkit – co warto wiedzieć?
Oprócz Golden Teacher można zakupić także inne zestawy z substratem zarośniętym grzybnią. Dostepne są: Hawaiian, Mezatapec, B+, Mexican, Cambodian czy Thai. Można też zdecydować się na Ecuadorian, Colombian czy McKennaii. B+ to niezwykle popularny szczep, który został opracowany przez hodowców 20-30 lat temu. Jest to growkit polecany dla początkujących. Cambodian jak sama nazwa wskazuje jest odmianą kambodżańską. Są to grzyby, które mają wysoką moc i spożycie skutkuje intensywnymi wizualnymi podróżami z dużą ilością energii. Przypominamy ponownie, że grzyby można uprawiać i spożywać tylko w krajach, gdzie jest to legalne. Colombian to grzyby psilocibe cubensis pochodzące z Kolumbii. Powodują przeżycia mistyczne, a jednocześnie dość słabe wrażenia wizualne. Mają pomagać w dostrzeganiu i rozwiązywaniu problemów wewnętrznych. Ecuadorian to growkit grzybów odmiany Ecuador, która rośnie na wyżynach Ekwadoru. Efekty po spożyciu grzyba pojawiają się szybko, ale szybko też odchodzą. Wywołują doświadczenia czyste i duchowe. Polecane są dla początkujących. Mezatapec pochodzi z Meksyku i ten grzyb powoduje wielowymiarową duchową podróż. Ma większą moc niż B+, a jednocześnie jest dość łagodny dla żołądka w porównaniu z innymi psilocibe cubensis. Po takie grzyby mogą sięgnąć osoby przebywające na Jamajce, Samoa, czy w Brazylii. W Polsce podobnie jak inne odmiany tego gatunku są zabronione zarówno w hodowli, jak i do celów spożywczych. Grzyby McKennaii swoją nazwę wzięły od entuzjasty psilocybiny i wykładowcy Terrence’a McKenny. Jest on autorem teorii „Stoned Aped”. Włączenie do diety grzybów halucynogennych według niego ma pomóc w rozwoju myślenia abstrakcyjnego, języka. Uważał on, że przyjęcie 5 gramów grzybów w zupełnej ciemności daje najlepsze wrażenia psychodeliczne. Mexicana Cubensis to odmiana, która podobnie jak Mezatapec polecana jest dla początkujących hodowców. Thai to tajski grzyb, który rośnie na polach ryżowych. Jest w Tajlandii popularnym dodatkiem do koktajli.
Co ma wpływ na jakość growkit?
Zestaw zawierający substrat zarośnięty grzybnią powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach. Dobry sklep dba o to, by rotacja growkitów była na wysokim poziomie, ponieważ świeżość ma tutaj duże znaczenie. Growkit powinien być przechowywany w lodówce. Przy zamówieniu warto zwracać uwagę na warunki panujące na zewnątrz i to ile growkit spędzi w warunkach innych niż chłodnicze. Warto jak najszybciej odbierać zestawy z paczkomatu, aby czas ten był jak najkrótszy.
Należy przypomnieć po raz kolejny, że w Polsce growkit może służyć jedynie do celów kolekcjonerskich i badawczych. W wielu krajach, np. w Stanach Zjednoczonych, grzyby psilocibe cubensis używane są w ramach terapii psychoterapeutycznych w amerykańskich uniwersytetach. Terapia psychodeliczna w Polsce jak dotąd nie jest prowadzona.